Списък партньори
Институт по електрохимия и енергийни системи „Акад. Евгени Будевски”
Институтът по електрохимия и енергийни системи „Акад. Евгени Будевски” – БАН (ИЕЕС), е Водеща организация в партньорството. Основан е през 1967 г. като Централна лаборатория по електрохимични източници на ток (ЦЛЕХИТ). През 2003 година е преименуван на Институт по електрохимия и енергийни системи (ИЕЕС).
Понастоящем в ИЕЕС работят 79 души, от които 51 научни работници (7 професори, 11 доценти, 14 главни асистенти, 19 асистенти); 24 инженерни и технически кадри8 докторанти.
Съгласно устройствения правилник на ИЕЕС, предметът на дейност е: „Извършва фундаментални и приложни научни изследвания, консултантска и експертна дейност, приложение на научните резултати, подготовка на специалисти, както и други дейности, съгласно Закона за БАН”.
Мисията на ИЕЕС е изграждане и развитие на потенциал от научни знания и високо-специализирани кадри за създаване на съвременни ефективни технологии за електрохимични енергийни системи. В института се провеждат фундаментални и приложни изследвания в областта на електрохимичните източници на ток; развива се електрохимично материалознание; изучават се и се разработват нови електрохимични методи, техники и инструменти; създават се нови технологии. В съответствие с приоритетите на Европейските рамкови програми и дългосрочните енергийни интереси на България, включително перспективите за развитие на водородни технологии и водородна енергетика, през последните години се провеждат активни научни и научно-приложни изследвания за добиване, съхранение и електрохимично преобразуване на водород. В ИЕЕС са създадени оригинални машини, нови материали, съоръжения, апаратури и технологии, защитени със съответните патенти.
ИЕЕС поддържа активно сътрудничество с реномирани научни организации в повече от 50 страни в света и в съответствие с европейската визия за европейско изследователско пространство (ERA), участва активно в развитието на научни мрежи и договори по програмите на ЕС. ИЕЕС влиза в ERA още в 3-та Рамкова програма, като общият брой на участията на Института в Европейски проекти е 17. Към момента в ИЕЕС се изпълняват един проект по РП7 и два по Х2020, а трети е подписан и ще стартира през м. април 2017 г.
През 2003 г. ИЕЕС получава статут на Център за върхови постижения „Преносими и аварийни енергийни източници“ в рамките на проект от 5РП (Nо. NNE5-2002-00018).
През 2010г. при проведената атестация от Европейската асоциация на академиите на науките, ИЕЕС е сред трите института на БАН, получили възможно най-високата оценка –ААА. Със своята експертиза институтът подпомага изпълнението на конкретни области от Стратегия „Европа 2020” на национално ниво. ИЕЕС е координатор на Научна инфраструктура „Съхранение на енергия и водородна енергетика” от Националната пътна карта за научна инфраструктура.
ул. "Акад. Георги Бончев", бл. 10
София, България