Център за компетентност

ХИТМОБИЛ

Технологии и системи за генериране,
съхранение и потребление на чиста енергия

Основна цел на проекта ХИТМОБИЛ е изграждането на уникална на национално и регионално ниво инфраструктура за разработване, тестване, оптимизиране и индустриално въвеждане на модерни системи за мобилност и акумулиране на енергия Тази инфраструктура ще осигури възможност за провеждането на приложни научни изследвания в двете им модификации индустриални научни изследвания и експериментално развитие за които в момента има експертна, но не и материална база. Без наличието на такава инфраструктура е немислимо пазарното ориентиране на научно изследователската, иновационната и развойна дейност и индустриално внедряване. В този смисъл проектът е от стратегическо значение и по своето естество няма аналог на национално и регионално ниво и е изцяло нов за бенефициента.

Събития

Център за компетентност
ХИТМОБИЛ

Проектното предложение за изграждане и развитие на Център за компетентност „ХИТМОБИЛ” е изготвено от представители на шест научни института и едно специализирано звено към Българска академия на науките, две частни научни организации и един университет. Те са подписали Договор за партньорство и съгласно Условията за кандидатстване представляват „партньорство, което не е регистрирано съобразно действащото законодателство и което се състои от публични и/или частни научни организации и/или висши училища и/или техни основни звена“.

ИЗГРАЖДАНЕ НА РАЗПРЕДЕЛЕНА

Научно изследователска инфраструктура

Проектът ХИТМОБИЛ предвижда изграждане на разпределена „научно изследователска инфраструктура“ за провеждане на приложни изследвания (индустриални изследвания и експериментално развитие) и разпространение на знания, в т. ч. и чрез т. н. електронна наука, в областите на компетентност на центъра, които обхващат целия зелен енергиен цикъл: ВЕИ (Слънце/ВятърСъхранение (Батерии и ВодородКонверсия и Репотребление (Интегрирани хибридни енергийни системи).

Структурата на ЦК „ включва два технологични модула (Модули 1 и 2) и един модул (Модул 3) за трансфер и разпространение на знания и научно приложна информация.

Мoдул 1: Индустриални изследвания  

Този модул е замислен като иновационен инкубатор. В него ще се провеждат приложни научни изследвания с доминиране на индустриалните научни изследвания и проучвания. Дейностите касаят разработки на НТГ 3-6, както акцентът е върху НТГ 3-4. Модулът включва четири лаборатории (Л1-Л4) оборудвани със съвременна апаратура на най високо ниво за провеждане на научни изследвания и проучвания от изключително значение за придобиването на нови знания и умения при разработването и тестването на компоненти, клетки и лабораторни прототипи на нови или съществено подобрени системи за съхранение и конверсия на енергия, както и при оптимизирането и подобряването на компоненти от скалирани демонстрационни прототипи и предкомерсиални и комерсиални системи, които изискват провеждането на индустриални изследвания на по ниско ниво на технологична готовност.

Модул 2: „Експериментално развитие“

Дейността на този модул включва предкомерсиални дейности с нива на технологична готовност над 4 като: скалиране на лабораторни прототипи, разработвани в Модул 1; оптимизиране, в т.ч. и на работните индустриални режими, изпитване и валидиране на пред индустриални системи за конверсия и съхранение на енергия (в т.ч. от ВЕИ) батерии, суперкондензатори, водород базирани и хибридни системи батерия/горивна клетка, в т.ч. и в операционна среда (НТГ ⪰ 7); участие в демонстрационни и пилотни проекти; изготвяне на хармонизирани тестове и протоколи (при отсъствие на стандарти), техническа документация, указания и препоръки за експлоатация в реални условия. Този модул се състои от две лаборатории (Л5 и Л6) за експериментално развитие, които са пригодени при необходимост да работят с някои от компонентите си като „ лаборатории, т.е. директно при потребителя с цел демонстрация в реални експлоатационни условия. Това е една иновативна форма, която се очаква не само да повиши ефективността и капацитета на изследванията и тяхната използваемост, но също така да привлече чуждестранни научни и бизнес партньори, да активира както участието в Европейски демонстрационни проекти, така и иновационния потенциал на българския бизнес.

Модул 3: Управление на знанието и технологичен трансфер

В този модул са включени набор от хоризонтални дейности, които осигуряват ефективното интегриране и функциониране на ЦК ХИТМОБИЛ като разпределена „научно изследователска инфраструктура“ с широкообхватна дейност. Провеждането на пазарно ориентирани приложни изследвания в нови и нововъзникващи пред пазарни технологии изисква както отлична вътрешна комуникация, така и широко отворен и многофакторен информационен поток към различни целеви групи от индустрия до политици и широка публика, съобразен със защита на интелектуалната собственост. Спецификата на нововъзникващите технологии, каквито са водородните технологии и електромобилността, налага и дейности за подпомагане изграждането на законодателна рамка, в т.ч. и за създаване на нов а инфраструктурна национална мрежа (например зарядни станции за батерии и водород). Тази дейност изисква и база данни за съществуващи Европейски регламенти, директиви, кодове, стандарти и др. Друга дейност на Центъра по компетентност е осигуряването на специалисти с нови знания за нововъзникващите индустриални ниши и свързаното с тях обслужване на техните потребители. В тази съпътстваща дейност ЦК ХИТМОБИЛ трябва да пое ме и отговорности, и инициативи.