ЦК ХИТМОБИЛ оборудване
Батерии
Основната цел на Лаборатория "Батерии" е разработване, анализ и оптимизация на технологии за изработване на компоненти и клетки, които да бъдат внедрени в нови или усъвършенствани батерии и суперкондензатори с повишен експлоатационен живот и подобрени характеристики за съхранение на електроенергия от възобновяеми енергийни източници.
ЛАБОРАТОРИЯ 1 "БАТЕРИИ" се състои от три тематични секции: "Подготовка на материали (ПМ)", "Асемблиране на клетки (АК)" и "Електрохимичен анализ (ЕА)". Секция ПМ е съставена от химично и механично отделение. В секция АК се изработват и сглобяват лабораторни клетки и прототипи на батерии и суперкондензатори. Електрохимичните характеристики на конструираните единични клетки и прототипни изделия се изследват в секция ЕА.
Секция Подготовка на материали (ПМ) разполага със специализирано оборудване за синтез на активни материали и разработване на рецепти за електролити и електродни смеси. Обособено е и механично отделение за специфични изследвания, включително "пост-мортем" анализ на лабораторни и комерсиални клетки.
Секция Асемблиране на клетки (АК) разполага с оборудване за асемблиране на стандратни и специализирани лабораторни клетки и клетки от комерсиален тип "Пауч". Клетките "Пауч" се приготвят с помощта на многомодулна пилотна линия, като технологичният процес започва от смесване на електродите и нареждането им до получаване на крайното изделие. Приготвянето на клетки "Пауч" позволява тестване на активни материали за клетки в предпроизводствен стадий при реални условия и мащаб.
Дейността на Секция Електрохимичен анализ (ЕА) е да извършва изследвания, използвайки различни електрохимични техники (галваностатично циклиране, циклична волтамперометрия, електрохимична импедансна спектроскопия, и др.) по стандартни и/или специални тестови протоколи. На база получените резултати се изготвят оценки и препоръки за експлоатацията на съответните системи. Лабораторията предлага възможност за извършване на електрохимични тестове в широк диапазон от температури (от -40ºС до 150ºС). Оборудването в ЕА може да бъде използвано, както за фундаментални, така и за приложни изследвания, като електрохимичният анализ обхваща голям сегмент от приложения: активни материали в условия на полуелемент, цели клетки и батерии (литиево-йонни, натриево-йонни, твърдотелни и др.), проточни батерии, суперкондензатори, метално-въздушни системи, микробатерии и др.
Фотоволтаични модули и генератори
The laboratory carries out scientific and technological research in the field of highly efficient solar photovoltaic cells, new prototypes of photovoltaic modules, their reliability and probability of degradation. The equipment in the Laboratory includes:
- Equipment for measuring the quantum efficiency (spectral response) of solar photovoltaic cells;
- Solar simulator for measuring the electrical characteristics of solar photovoltaic cells;
- Solar simulator for measuring the electrical characteristics of photovoltaic modules in laboratory conditions;
- Measuring equipment of electrical parameters of modules under real conditions.
Водород и горивни клетки (ВГК)
Лаборатория ВГК провежда индустриални изследвания за разработване, тестване и оптимизиране на горивни и електролизни клетки с подобрени работни характеристики, удължен експлоатационен срок и понижена цена.
СЕКЦИЯ „ПОДГОТВИТЕЛНИ ДЕЙНОСТИ (ПД)” се състои от химично отделение, предназначено за синтез на активни електродни материали (катализатори, субстрати и др.) и приготвяне на електролити, каталитични мастила, пасти и др., и механично отделение, в което се изготвят, сглобяват и монтират електроди, единични клетки и малки стакове за горивни и/или електролизни клетки.
СЕКЦИЯ „ФИЗИЧНИ АНАЛИЗИ (ФА)” извършва прецизен качествен и количествен анализ на целево синтезирани и/или комерсиални материали чрез комплекс от съвременни физични и физикохимични методи: рентгенова дифракция, оптична спектроскопия, полимолекулярнa (многослойнa) адсорбция (BET), газова хроматография, сканираща електронна микроскопия.
СЕКЦИЯ „ГОРИВНИ И ЕЛЕКТРОЛИЗНИ КЛЕТКИ С ПОЛИМЕРНА ЕЛЕКТРОЛИТНА МЕМБРАНА (ПЕМ ГЕК)” извършва изследвания и разработва иновативни електродни материали, електроди и методики за асемблиране на мембранни електродни пакети за електрохимични водородни преобразуватели с полимерен електролит. Изработват се и се изпитват единични клетки, провеждат се изпитания на лабораторни прототипи на горивни елементи и електролизьори по стандартизирани тестови протоколи; изработват се анализи и препоръки за експлоатация на различни водородни енергийни системи.
СЕКЦИЯ „ПОЛИМЕРНИ ЕЛЕКТРОЛИТИ (ПЕ)” провежда научно-изследователска дейност, фокусирана върху синтез на амфотерни електролити от полиазолов тип и в частност на полибензимидазоли (ПБИ), тяхната физико-химична модификация (йономерна модификация, химическо омрежване, включване на йонно-усилващи нано пълнители) и приготвяне на мембрани от твърди полимерни електролити (протон- и анион-проводими) на тяхна основа.
СЕКЦИЯ „ТВЪРДООКСИДНИ ГОРИВНИ И ЕЛЕКТРОЛИЗНИ КЛЕТКИ (ТОГЕК)” е предназначена за изследване и разработване на твърдотелни горивни клетки и електролизьори. Налично е оборудване за провеждане на „in situ“ електрохимично охарактеризиране, включително импедансни измервания.
Оборудването включва хоризонтална тръбна пещ, която позволява изследване на високотемпературни електрохимични системи в работен диапазон от стайна до 1000ºС в широка гама газове – водород, кислород, азот, въздух, техни смеси, както сухи, така и с възможност за овлажняването им.
СЕКЦИЯ „БИОЕЛЕКТРОХИМИЧНИ СИСТЕМИ (БЕС)” разработва микробиални горивни клетки (МГК) и микробиални електролизьори (МЕК) и извършва електрохимични анализи включващи хроноамперометрия (СА), циклична волтамперометрия (СV), диференециална импулсна спектрометрия (DPV), електрохимична импедансна спектроскопия (EIS).
СЕКЦИЯ „ФОТОЕЛЕКТРОЛИЗА (ФЕ)” извършва изследване и изпитване на фото-чувствителни, фото-абсорбиращи и фото-каталитични материали с електрохимични и фото-електрохимични методи в широк диапазон от електрохимични параметри (приложен потенциал, ток и интензитет на светлината). Секцията разполага и с модерна апаратура за електрохимичен синтез на този клас материали.
Биоенергия
ЛАБОРАТОРИЯ 4 „БИОЕНЕРГИЯ“ се състои от две тематични секции: „Получаване на биогаз и сепарация“ и „Биогаз реформинг до чист водород“. В първата се получава биогаз и се подготвят разделени чисти метан и въглероден диоксид за нуждите на секция 2 – „Биогаз реформинг”. Във втората се извършват изследвания върху каталитичното превръщане на смеси от метан и въглероден диоксид до синтез-газ и други смеси от въглероден моноксид и водород.
Секция „Получаване на биогаз и сепарация“ (БС) разполага със специализирано оборудване: биореактори за получаване на биогаз, компресор (a) и сепаратор на получения биогаз (b) и цилиндри под налягане за съхранение на разделените газове. В този вид те се предават на секция „Биогаз реформинг“ за каталитични превръщания до синтез газ и водород. Секция БС е обзаведена и с газов микроанализатор за анализ на получаваните и разделяните газове.
Секция „Получаване на биоводород“ (БВ) разполага със специализирано оборудване: биореактори за получаване на биоводород (а), клатачна машина за култивиране на микроорганизми (б) и ВЕТХ за определяне на продуктите на реакцията (в).