Иновативни разработки на форума „Наука за бизнес 3“

Иновативни разработки на форума „Наука за бизнес 3“

 

Иновативни разработки на ЦК „ХИТМОБИЛ“  бяха представени на форума „Наука за бизнес 3“ 

 

Актуални иновативни разработки на ЦК „Хитмобил“ за съхранение на енергия от ВЕИ в батерии и чрез водородни технологии бяха основен акцент  на състоялото се на 27 април  2023 г. в Интер Експо Център събитие “Наука за бизнес 3”. 

Събитието бе открито с встапителни слова на зам.-министъра на иновациите и растежа Стефан Савов, председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски, изпълнителния директор на ИАНМСП Бойко Таков и директора на ЕЦИ-БАН Марин Пандев. Те информираха за: планирани стратегически важни мерки, насочени към насърчаване на създаване на органично действащи връзки наука-бизнес за ефективно технологично развитие на България като член на Европейския съюз, за осигуряване  на необходимите за това информационни и финансови ресурси, както и за  разработваните от БАН платформа за връзка с бизнеса и виртуален бизнес инкубатор за стартъп фирми. Повече можете да научите от сайта на БАН.

Доц. д-р Благой Бурдин от ИЕЕС-БАН представи изгражданата по проект ЦК „Хитмобил“ мащабна полева лаборатория за технологии за съхранение на енергия от ВЕИ в батерии и водород. За целта е обособена специална площадка, намираща се в столичния квартал „Дружба", където ще бъдат монтирани съоръжения и апаратура, които да позволят изследвания на взаимодействието между фотоволтаичен парк, вятърна енергия, системи за съхранение на енергията и зарядни станции за електромобили. Ключов елемент в Лабораторията ще бъде първата в България мобилна зарядна станция за електромобили с водород. Станцията, която ще бъде поръчана и съответно ще функционира на територията на нашата страна, струва от порядъка на 3 млн. лева. Така ще бъде осъществена първата крачка в посока на водороден транспорт, не само в страната, но и в югоизточния регион на Европа.

Доц. д-р Галин Борисов от ИЕЕС-БАН представи разработваната по проект ЦК „Хитмобил“ водородна електрохимична помпа/компресор за нагнетяване и пречистване на водород. Помпата работи на принципа на водните електролизьори. Това е сравнително нова технология, при която няма толкова голяма странична загуба на електроенергия, колкото при механичните помпи. Други предимства на устройството са, че същевременно може да работи и като филтър за пречистване на водорода, като не изисква периодична поддръжка, работи напълно безшумно и е най-безопасната технология до момента за компресиране на водород. 
В експо зоната доц. д-р Благой Бурдин направи демонстрация и запознаване с устройството и техническите характеристики на първия в България водороден електромобил - част от изследователската полева лаборатория на ЦК „Хитмобил“.   Повече информация за него можете да прочетете ТУК

На изложбения щанд на ЦК „Хитмобил“ и водещата проекта организация - ИЕЕС-БАН доц. д-р Галин Борисов представи допълнителна информация за разработваните от екипа му прототипи на водородни технологии (в т.ч. компресори, електролизьори и горивни елементи). 

Наред с това гл. ас. д-р Борислав Абрашев и ас. Валентин Терзиев запознаваха с напредъка в разработването на експериментална клетка за скалиране на различни електродни конфигурации с цел изследване и комерсиализиране на системата металхидрид-въздух. 

Щандът бе посетен с интерес от зам.-министър Савов и от представители на бизнеса. 

 


По традиция организатори на събитието „Наука за бизнес“ са Българската академия на науките (БАН) и Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) с подкрепата на Enterprise Europe Network към Единния център за иновации на БАН (ЕЦИ-БАН) и Европейска нощ на учените (K-TRIO). Тяхна цел е бадат представяни ежегодно оригинални иновативни разработки на Академията, готови да се превърнат в успешен бизнес или да способстват оптимизация на процеси в бизнеса. В тазгодишното трето издание  участваха стотици представители на бизнеса, държавната администрация, академичните среди, медии и др.