Информация за развитието на ЦК „ХИТМОБИЛ“

Информация за развитието на ЦК „ХИТМОБИЛ“

Информация за развитието на ЦК „ХИТМОБИЛ“ бе представена на пресконференция

 

На 30 март 2023 г. в ИЕЕС - БАН се състоя Междинна пресконференция за напредъка по проект Център за компетентност „ХИТМОБИЛ – Технологии и системи за генериране, съхранение и потребление на чиста енергия“, на която присъстваха представители на партньорските организации по проекта и на медиите. Интерес проявиха и представители от бизнеса и любознателни граждани.

Чл.-кор. Евелина Славчева, ръководител на ЦК „ХИТМОБИЛ“, представи накратко общия напредък по изпълнение на трите модула: Индустриални изследвания, Експериментално развитие и Разпространение и технологичен трансфер от структурата на проекта. Тя направи преглед на възможностите на въведените в експлоатация апаратура и оборудване в завършените пет лаборатории на Центъра, насочени към охарактеризиране на съществувущи и създаване на прототипи на иновативни електрохимични системи (в т.ч. батерии, горивни клетки, фотоволтаични модули и други) за зелена енергия. Изградената инфраструктура и интегрирането на експертни познания и усилия на учените от партньорските организации им позволяват да разгърнат своя научен потенциал за иновативни разработки. В лаборатории от 1 до 4 се осъществяват приложни изследвания с нива на технологична готовност (НТГ) 3-4, т.е. създават се лабораторни прототипи на технологии, доказани с експеримент и валидирани в лабораторна среда. Лаборатория 5 е за експериментално развитие и позволява и да се реализират разработки с по-високи нива на технологична готовност (НТГ 5-6), т.е. технологии, валидирани и демонстрирани в съотносима среда, каквито са изпитването на индустриални батерии, горивни клетки и хибридни енергийни системи в различни експлоатационни режими.

Осъщественият напредък и затрудненията в изграждането на Лаборатория 6 - Интегрирани енергийни системи, бяха представен от нейния ръководител доц. д-р Благой Бурдин. Това е най-мащабната и най-сложна лаборатория в рамките на проекта, която ще позволи изследвания в прединдустриални мащаби и осъществяване на силна връзка наука-бизнес. Ще включва фотоволтаичен парк, емулатор на вятърен генератор, а добитата енергия от възобновяеми източници ще се съхранява, освен в батерии от различен тип, но и като водород за захранване на първата в България водородна зарядна станция. С това ще се постави началото на изграждането на водородна зарядна инфраструктура в страната.

На мобилната водородна станцията се разчита за захранване на първия в България водороден електромобил, който вече получи регистрация на името на ИЕЕС - БАН, водеща организация на проекта ЦК „ХИТМОБИЛ“. Неговата първа демонстрация бе направена в края на пресконференцията. 


Проект Център за компетентност „ХИТМОБИЛ - Технологии и системи за генериране, съхранение и потребление на чиста енергия“, АДБФП  № BG05M20P001-1.002-0014, и финансиран от Оперативна програма „Наука и образование и интелигентен растеж“ (ОП НОИР), съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.